Informace o certifikátech a materiálech

…ať víte, co nosíte a jak o Vaše oblečení pečovat

Nejen dobrý střih, ale také kvalitní materiál je potřeba k tomu, aby oblečení hezky sedělo a vydrželo vám roky. Při výběru materiálů dbám na to, jak byly látky vyrobené a sleduju jejich složení. Výrobci se v poslední době hodně zaměřili na certifikaci látek, které distribuují už veškeré oblečení šijeme z certifikovyných materiálů. Certifikáty jsou různé, u veškerého oblečení jsme jako poslední fotku dali informaci o dané látce a níže si můžete přečíst, co jednotlivé certifikáty znamenají a jaké mají tyto látky přednosti.

V našich kolekcích najdete oblečení převážně z organické biobavlny, z bambusu, tencelu, ze směsi lnu a viskózy a nebo z látky punto di roma. O těchto našich nejpoužívanějších materiálech jsem pro Vás sepsala informace  o tom, jaké má látka vlastnosti a hlavně informace o tom, jak se o oblečení starat tak, aby Vám vydrželo co nejdéle. Zejména u přírodních látek je nutná jemnější péče.

Certifikáty

11

Öko-Tex Standard 100 je mezinárodní testovací a certifikační systém pro textilie, vyráběné pouze ze zdravotně nezávadných materiálů. Byl vyvinut v roce 1992. Označení třídy I znamená, že oděvy jsou vhodné i pro malé děti (do věku tří let) a látka splňuje nepřísnější certifikaci.

Testování materiálů provádí 17 zkušebních ústavů, tvořících mezinárodní Öko-Tex asociaci, která má pobočky ve více než 40 zemích po celém světě. Zkušební kritéria a metody jsou standardizované na mezinárodní úrovni a látky jsou otestované na pH hodnotu, obsah formaldehydu, přítomnost pesticidů, extraktu, obsahu těžkých kovů, chlorované organické nosiče a konzervační látky, jako je pentachlorfenol a tetrachlorophenol. Testuje se také přítomnost alergizujících a potenciálně karcinogenních barviv. (zdroj: Wikipedia)

ocs

Organic content Standard 100 ověřuje přítomnost a množství organického původu materiálu od zdroje až po finální produkt. Toto ověřuje vždy třetí strana, která měří především to, jak byla látka utkána, barvena, předena, pletena nebo jak bylo na látku tisknuto. (zdroj: Control Union)

gots

The Global Organic Textile Standard (GOTS) je celosvětově uznávaný standard pro textilie vyrobené z organických vláken (ovčí vlna, bavlna). Definuje ekologická i sociální kritéria na velmi vysoké úrovni v celém dodavatelském řetězci (sklizeň surovin, ekologický a sociálně zodpovědný způsob zpracování, označování až po distribuci). Na dodržování standardů pravidelně dohlíží nezávislý kontrolní orgán. Certifikace GOTS může být udělena pouze textilním výrobkům obsahujícím minimálně 70 % organických vláken. Všechny použité chemické látky, jako např. barviva, musí splňovat určitá enviromentální a toxikologická kritéria.

Příklady klíčových kritérií při zpracování a výrobě organických vláken:

– všechny fáze výroby organických vláken musí být separovány od výroby klasických konvenčních vláken a musí být jasně identifikovány,
– zákaz používání: formaldehydu, toxických těžkých kovů, aromatických rozpouštědel, nano částic, GMO a enzymů GMO, azobarviv uvolňujících karcinogenní amino sloučeniny,
– k bělení povoleno pouze používání bělicích prostředků na bázi kyslíku (chlorovaná nejsou povolena),
– respektování sociálních zásad (ochrana před diskriminací, zákaz dětské práce, bezpečnost a čistota pracoviště, svoboda zaměstnání, životní mimnimum, přijatelná pracovní doba, atd…).

(zdroj: Biooo)

Materiály

BIO BAVLNA

Bio bavlna neboli organická bavlna je na dotek jemnější a měkčí, protože bavlněné vlákno má více chmýří, které není porušeno chemikáliemi užívanými při běžném pěstování a zpracování bavlny. Má větší odolnost, látky z bio bavlny procházejí nižším stupněm zpracování a jsou tak trvanlivější a zachovávají si větší přirozenou měkkost. Bio bavlna je vhodná i pro děti s citlivou pokožkou nebo alergiky, kterým chemicky ošetřené materiály “nedělají dobře”. Bio bavlna nemá nádech formaldehydu, který se používá při zpracování běžné bavlny, takže voní „čistěji“.  Bio bavlna má vyšší stupeň prodyšnosti a nezasahuje do přirozené rovnováhy pokožky. Pokožka může lépe dýchat.

Jak o oblečení pečovat:

Oblečení doporučujeme prát v pračce na běžný program a teplotu max. 40 °C a ždímat na nižší otáčky. Oblečení je ideální nechat uschnout na ramínku, v případě potřeby žehlete na stupeň bavlna.

TENCEL

Lyocell je moderní materiál podobný viskóze, který se vyrábí ekologicky šetrným postupem z přírodních materiálů. Tencel je jeden z obchodních názvů lyocelu, jde tedy o stejný materiál. Lyocel je lehký, hedvábně jemný, výborně se nosí a je o něco pevnější než běžná viskóza.

Tencel patří mezi celulózová vlákna, tedy látky podobné viskóze. Vyrábí se, podobně jako viskózy, z celulózy (v případě Tencelu se získává ze dřeva), ale je pevnější a odolnější než běžná viskóza. Při výrobě vzniká minimum odpadu a použitá voda a chemické látky se téměř 100% recyklují a znovu vracejí do výroby. Použité dřevo pochází z kontrolovaných zdrojů a pro svůj růst nevyžaduje (na rozdíl od bavlny) speciální zavlažování a pesticidy.

Jak o oblečení pečovat:

Oblečení doporučujeme prát v ruce nebo v pračce na jemný program a teplotu max. 30 °C. Doporučujeme raději neždímat, pouze jemně vymačkat, při hrubém mechanickém namáhání se mohou polámat vlákna. Oblečení je ideální nechat uschnout na ramínku, v případě potřeby žehlete na stupeň bavlna.

BAMBUS

Bambus není chemicky ošetřován, vyrábí se podobně jako viskóza, má však ještě znásobené užitné vlastnosti, je přírodně antiseptický. Úplety z něho jsou antialergické, prodyšné, vhodné i pro citlivé pokožky a lidi trpící na kožní alergie. Antibakteriální, dobře odolávají bakteriím a mají schopnost neutralizovat zápach (pot). Velmi dobře sají, mohou nasávat až čtyřikrát více vlhkosti než bavlna. Díky své struktuře mají úplety z bambusu termoizolační – funkční vlastnosti, v teplém počasí dokážou snížit teplotu až o 3 stupně než bavlna = příjemný chladivý pocit – ideální pro “horké letní dny”, pohltí až 90% UV záření. Bambus dýchá, chladí i zahřívá. Látky z něj vyrobené jsou jedny z nejhebčích vůbec a jsou vhodné pro malé děti.

Jak o oblečení pečovat:

Oblečení doporučujeme prát v pračce na teplotu max. 40 °C, nebělit. Oblečení je ideální nechat uschnout na ramínku, v případě potřeby žehlete při maximální teplotě žehlící plochy 150°C, nesmí se chemicky čistit ani sušit v bubnové sušičce.

PUNTA

Punto di Roma je látka z vysoce kvalitního úpletu , která se vyznačuje speciálním zpracováním vláken, které zabraňuje nepříjemnému žmolkování látek. Nemusíte se bát oblečení z této látky nosit stále dokola. Oblečení, které je ušité z úpletu Punto di Roma je příjemným kouskem na omak, pružným, pohodlným při nošení. Látka navíc působí velice elegantním dojmem. Máme vyzkoušeno, že mikina z Punto di Roma Vás zahřeje ikdyž na první pohled nevypadá nijak výrazně teple.

Jak o oblečení pečovat:

Oblečení doporučujeme prát v pračce na běžný program a teplotu max. 40 °C a ždímat na nižší otáčky. Oblečení je ideální nechat uschnout na ramínku a nebudete ho muset žehlit. V případě potřeby žehlete na stupeň bavlna.

MERINO

Merino vlna je 100% přírodní vlnu z ovčí srsti. Merino je prodyšné vlákno, které na sebe váže škodlivé látky a bakterie a omezuje jejich množení. Nepohlcuje tolik okolní pachy – můžete nosit i několik dní a pak vyvětrat. Merino úplety mají termoregulační schopnosti, vytvářejí na těle mikroklima, které zabraňuje rychlému průniku vnějšího klimatu k pokožce – ať již chladného v zimě (udržuje teplo) nebo horkého v létě (udržuje chlad). Odvádí pot od pokožky, protože povrch vlákna je hydrofobní. Pot se buď odpaří, nebo se jeho páry, jsou‑li zadržovány (například dalším vnějším oděvem), natáhnou dovnitř vlákna, které je naopak hydrofilní. Přitom má vlákno merina schopnost absorbovat vlhkost až do objemu 1/3 své váhy. Klíčové přitom je, že díky svému hydrofobnímu povrchu i plně “nasáté” vlákno zůstává na omak suché a zároveň neztrácí nic ze své termoregulační schopnosti. Poskytuje vysokou UV ochranu a je nealergenní. Bezchlórově úpravovaná – šetrnější k životnímu prostředí. Barevná příze splňuje nejpřísnější ekologický standard. Neškrábe a nepíchá, neplstnatí, merino vlna je velice jemná.

Jak o oblečení pečovat:

Oblečení doporučujeme prát v pračce na jemný program a teplotu max. 40 °C, mírné mechanické působení, máchání i odsřeďování. Nebělit, žehlit při maximální teplotě žehlící plochy 110°C, nesmí se chemicky čistit, nesušit v bubnové sušičce a ani nedávat schnout na topení.

len s viskozou

Len je historicky nejstarším oděvním materiálem, kdysi to byl materiál chudých, což už v dnešní době dávno neplatí. Z rostliny se zpracovává stonek. Len je nejsilnějším a nejpevnějším textilním vláknem. Lněná látka má charakteristickou povrchovou texturu a přirozený lesk. Je na omak chladivá, dobře odvádí teplo a má výbornou schopnost přijímat vlhkost. Jeho přirozenou mačkavost lze zmenšit správným praním i skladováním. Je ekologický, plně recyklovatelný, biologicky odbouratelný, nepotřebuje hnojit a ošetřovat pesticidy.  Při výrobě tkanin není potřeba chemických prostředků. Lněné materiály mají dlouhou životnost. Len v kombinaci s viskózou navíc na těle lépe splývá, méně se mačká a je příjemnější na tělo.

Výhody lněného oblečení: je přirozeně antibakteriální, chrání proti UV záření, vhodný pro alergiky (odolný vůči plísním, pylům a prachu), nevytváří statickou elektřinu, nepřitahuje a nepohlcuje prach, proto se nemusí prát tak často jako bavlna, díky struktuře tkaniny dobře propouští vzduch, dobře odvádí vlhkost (nelepí se na pokožku), dobře odvádí teplo, které rychle unikne, výborně se barví

Jak o oblečení pečovat:

Perte nejlépe samostatně (chytá vlákna ostatních materiálů): bílé na 60°C, barevné na 40°C. Běžně srážlivost bývá cca 5%. Len lze i vyvářet, avšak je nutné počítat s větší srážlivostí. Len doporučujeme sušit pověšený na ramínku a můžete jej žehlit na vysoké teploty.