Druhy látek a certifikáty

Nejen dobrý střih, ale také kvalitní materiál je potřeba k tomu, aby oblečení hezky sedělo a vydrželo vám roky. Při výběru materiálů dbám na to, jak byly látky vyrobené a sleduju jejich složení. Výrobci se v poslední době hodně zaměřili na certifikaci látek, které distribuují už veškeré oblečení šijeme z certifikovyných materiálů. Certifikáty jsou různé, u veškerého oblečení jsme jako poslední fotku dali informaci o dané látce a níže si můžete přečíst, co jednotlivé certifikáty znamenají a jaké mají tyto látky přednosti.

V našich kolekcích najdete oblečení převážně z organické biobavlny, z bambusu, tencelu, ze směsi lnu a viskózy a nebo z látky punto di roma. O těchto našich nejpoužívanějších materiálech jsem pro Vás sepsala informace  o tom, jaké má látka vlastnosti a hlavně informace o tom, jak se o oblečení starat tak, aby Vám vydrželo co nejdéle. Zejména u přírodních látek je nutná jemnější péče.

MATERIÁLY

IMG_9677

VISKÓZA S ELASTANEM

Kdo milujete bambus, tak ecovero viskózu si hned oblíbíte. Má stejné vlastnosti, na omak je velmi podobná bambusu, je snad ještě hladší, má vysokou gramáž, a skvělou termoregulaci a rychle schne. Je to materiál budoucnosti díky jeho výrobě, která je velmi ekologická a šetrná k přírodě. Ecovero splňuje totiž ty nepřísnější standardy, dokonce ještě přísnější než výroba tencelu a zároveň je plně biodegradabilní a kompostovatelná. Takže se během pár měsíců zcela rozloží bez toho, aniž by se do půdy uvolnily toxické chemikálie. Látka má ochrannou známku LENZING™ a ECOVERO™ a také certifikát zdravotní nezávadnosti OEKO-TEX CLASS 1.

Jak o oblečení pečovat:

Podobně jako tomu je u konvenční viskózy, i ona si žádá jemné zacházení. Perte ji v ruce, nebo na jemné programy a ve vlažné vodě. Optimální prací teplotou je 30 stupňů. Díky zachování své barvy se u viskózy nemusíte bát, že vám obarví jiné oblečení. Nejlépe ovšem uděláte, když oděv budete pravidelně větrat, a sušit pověšené na ramínku, žehlete na mírný stupeň.

IMG_5428

TENCEL ™ Modal

Výhodou TENCEL ™ Modal na rozdíl od běžného modalu je, že výrobní proces TENCEL ™ Modal má přísné výrobní procesy a požadavky. TENCEL ™ Modalová vlákna jsou vyrobena z čistého březového dřeva z udržitelně obhospodařovaných lesů v Rakousku a okolních zemích. Původ běžného modalu se může lišit a produkt se může skládat z vláken z různých rostlin. Vlákna TENCEL ™ Modal jsou biologicky odbouratelná. Výrobní proces probíhá v uzavřeném okruhu, což umožňuje zachovat ekologický dopad co nejnižší.

Vlastnosti TENCEL ™ Modal: Tato vlákna jsou udržitelná a zachovávají si měkkost i po častém praní a sušení. Je prokázáno, že vlákna TENCEL ™ Modal jsou dvakrát měkčí než vlákna bavlny. Tento produkt se může pochlubit vysokou stálostí barev a intenzitou i po častém praní, je rostlinného původu a je to velmi prodyšný materiál, který je na pokožce úžasně lehký a vzdušný. Tento produkt reguluje odvod vlhkosti, takže se v létě budete cítit chladně a v suchu a v zimě krásně v teple.

Jak o oblečení z TENCEL ™ Modal pečovat:

Doporučujeme prát v pračce na teplotu max. 30 °C a raději nebělit. Oblečení je ideální nechat uschnout v poloze v leže nebo na ramínku, v případě potřeby žehlete na mírný stupeň z rubové strany, nesmí se chemicky čistit ani sušit v bubnové sušičce kvůli poškození přírodních vláken. Bělidlům se raději vyhněte obloukem.

IMG_0744

100% VISKÓZA

Obecně se tato látka dá přirovnat ke 100% tencelu. Má velmi podobné vlastnosti, na omak je hladká, chladivá, je lehoučká jako pírko, má skvělou termoregulaci a rychle schne. Jeho jedinou nevýhodou je vyšší mačkavost a šijeme z viskózy pouze se vzorem, kde zmačkané slohy jsou méně vidět než u jednobarevné látky. Látka má certifikát zdravotní nezávadnosti OEKO-TEX CLASS 1.

Jak o oblečení pečovat:

Podobně jako tomu je u tencelu, i viskóza si žádá jemné zacházení. Perte ji v ruce, nebo na jemné programy a ve vlažné vodě. Optimální prací teplotou je 30 stupňů. Díky zachování své barvy se u viskózy nemusíte bát, že vám obarví jiné oblečení. Nejlépe ovšem uděláte, když oděv budete pravidelně větrat a prát až když je to nutné, a sušit pověšené na ramínku, žehlete na mírný stupeň.

IMG_4884a

LEN

je historicky nejstarším oděvním materiálem, kdysi to byl materiál chudých, což už v dnešní době dávno neplatí. Je nejsilnějším a nejpevnějším textilním vláknem, které se zpracovává ze stonku. Lněná látka má charakteristickou povrchovou texturu a přirozený lesk. Je na omak chladivá, dobře odvádí teplo a má výbornou schopnost přijímat vlhkost. Jeho přirozenou mačkavost lze zmenšit správným praním i skladováním. Je ekologický, plně recyklovatelný, biologicky odbouratelný, nepotřebuje hnojit a ošetřovat pesticidy a při výrobě tkanin není potřeba chemických prostředků. Lněné materiály mají dlouhou životnost. Lněné oblečení je přirozeně antibakteriální, chrání proti UV záření, vhodný pro alergiky (odolný vůči plísním, pylům a prachu),  nevytváří statickou elektřinu, nepřitahuje a nepohlcuje prach, proto se nemusí prát tak často jako bavlna,  díky struktuře tkaniny dobře propouští vzduch, dobře odvádí vlhkost (nelepí se na pokožku), dobře odvádí teplo, které rychle unikne, výborně se barví

Jak o oblečení pečovat:

Perte nejlépe na 30°C. Běžně srážlivost lnu bývá okolo 5%. Len lze i vyvářet, avšak je nutné počítat s větší srážlivostí. Len doporučujeme sušit pověšený na ramínku a můžete jej žehlit i na vysoké teploty.

IMG_1229

VISKÓZA + LEN

Len je historicky nejstarším oděvním materiálem, kdysi to byl materiál chudých, což už v dnešní době dávno neplatí. Je nejsilnějším a nejpevnějším textilním vláknem, které se zpracovává ze stonku. Lněná látka má charakteristickou povrchovou texturu a přirozený lesk. Je na omak chladivá, dobře odvádí teplo a má výbornou schopnost přijímat vlhkost. Jeho přirozenou hrubost a mačkavost zde skvěle ovlivňuje vysoký podíl viskózy. Tento materiál je díky viskóze měkčí a komu vadí hrubší len v jeho přirozené podobě, tak v tomto mixu ho bude milovat. Lněné i viskózové materiály mají dlouhou životnost. Oblečení z nich je přirozeně antibakteriální, chrání proti UV záření, je vhodné pro alergiky (odolný vůči plísním, pylům a prachu),  nevytváří statickou elektřinu, nepřitahuje a nepohlcuje prach, proto se nemusí prát tak často jako bavlna,  díky struktuře tkaniny dobře propouští vzduch, dobře odvádí vlhkost (nelepí se na pokožku), dobře odvádí teplo, které rychle unikne, výborně se barví

Jak o oblečení pečovat:

Perte nejvýše na 30°C. Běžně srážlivost lnu bývá okolo 5%, ale tento materiál se vám při praní srazí vždy. Ale ne natrvalo. Po vyprání látku po všech směrech natáhněte, protřepte a vyžehlete. V konečném výsledku po prvním vyprání může mít produkt cca o 1 cm rozdíl v rozměrech, ale na oblečení byste to neměli poznat. Tuto látku nikdy nevyvářejte. Viskózu se lnem doporučujeme sušit pověšenou na ramínku a oděvy můžete žehlit i na střední teploty.
IMG_0745

MUŠELÍN

neboli dvojitá gázovina či chcete-li mačkaná bavlna či fáčovina. Mušelín je typ volně tkané bavlněné látky původem ze Středního východu. Do Evropy se dostal v 17. století, na konci 18. století se stal velmi populární ve Francii. Je to jemná a vzdušná látka s krepovým vzhledem. Mušelín je savá látka, je lehká a na dotek příjemná. Nemusí se žehlit, je nemačkavý, pohodlný, a navíc ideální do tropických letních teplot. Mušelín je totiž lehký jako pírko a velmi rychle schne.

Jak o oblečení pečovat:

Oblečení doporučujeme prát v pračce na běžný program a teplotu max. 30 °C a ždímat na nižší otáčky. Doporučujeme nepoužívat sušičku. Oblečení je ideální nechat uschnout na ramínku, v létě je během chvilky suché. Mušelín se praním může mírně srazit, po vyžehlení se vrátí opět do původních rozměrů. Bělidla raději nepoužívejte.

IMG_5428

MODAL

Modal je typ viskózového vlákna, který je získáván úpravou dubové celulózy. Látky z modalu jsou měkké, pružné, lehké na nošení, ale zároveň odolné. Člověk se v nich celý den cítí jako v láskyplném objetí. Tento jednolícní úplet má skvělé savé vlastnosti a tak skvěle odvádí pot. Je ideální na sport, na doma a nebo na pohodlí do práce a na volný čas. Materiál se nesmršťuje v pračce a drží si svoji původní barvu a jen tak se neprodře. S modalem také šetříte planetu, protože kousky z něj vyrobené se jen tak rychle neobnosí. Při jeho výrobě je také použito méně vody než při zpracování bavlny.

Jak o oblečení z modalu pečovat:

Doporučujeme prát v pračce na teplotu max. 30 °C a raději nebělit. Oblečení je ideální nechat uschnout na ramínku, v případě potřeby žehlete na mírný stupeň z rubové strany, nesmí se chemicky čistit ani sušit v bubnové sušičce kvůli poškození přírodních vláken. Bělidlům se raději vyhněte obloukem. Díky zachování své barvy se u modalu nemusíte bát, že vám obarví jiné oblečení.

IMG_4765

BIO BAVLNA

neboli organická bavlna je na dotek jemnější a měkčí, protože bavlněné vlákno má více chmýří, které není porušeno chemikáliemi užívanými při běžném pěstování a zpracování bavlny. Má větší odolnost, látky z bio bavlny procházejí nižším stupněm zpracování a jsou tak trvanlivější a zachovávají si větší přirozenou měkkost.Bio bavlna je vhodná i pro děti s citlivou pokožkou nebo alergiky, kterým chemicky ošetřené materiály vadí. Bio bavlna nemá nádech formaldehydu, který se používá při zpracování běžné bavlny, takže voní čistěji. Bio bavlna má vyšší prodyšnost a nezasahuje do přirozené rovnováhy pokožky a ta může tak lépe dýchat.

Jak o oblečení pečovat:

Oblečení doporučujeme prát v pračce na běžný program a teplotu max. 30 °C a ždímat na nižší otáčky. Doporučujeme nepoužívat sušičku. Oblečení je ideální nechat uschnout na ramínku, v případě potřeby žehlete na stupeň bavlna.  Bělidla raději nepoužívejte.

IMG_4872a

TENCEL

neboli lyocell je moderní materiál podobný viskóze, který se vyrábí ekologicky šetrným postupem z přírodních materiálů. Tencel je jeden z obchodních názvů lyocellu, jde tedy o stejný materiál. Oproti klasické viskóze je lyocellové vlákno odolnější a pevnější. Lyocellové vlákno je také velmi savé (saje až o 50% tekutiny než bavlna a přitom zachová na pokožce pocit sucha), nemačkavé a chladivé v létě, hřejivé v zimě. Máme tedy před s sebou opět materiál vhodný na letní parné dny. Lyocellové vlákno dokonce působí antibakteriálně, tedy ani zpocené není cítit. Je sametově jemné, velmi příjemné k pokožce, jemně lesklé. Navíc výborně schne, je tedy vynikajícím materiálem i na cesty.

Tencel patří mezi celulózová vlákna, tedy látky podobné viskóze. Vyrábí se, podobně jako viskózy, z celulózy (v případě Tencelu se získává ze dřeva). Při výrobě vzniká minimum odpadu a použitá voda a chemické látky se téměř 100% recyklují a znovu vracejí do výroby. Použité dřevo pochází z kontrolovaných zdrojů a pro svůj růst nevyžaduje (na rozdíl od bavlny) speciální zavlažování a pesticidy. Je rozložitelný, tencelové oděvy tedy nezatěžují životní prostředí ani když doslouží.

Jak o oblečení pečovat:

Tencel patří k náročnějším tkaninám při údržbě a jedno špatné praní jej může nenapravitelně poničit. Oděvy z tencelu lze prát v pračce na jemný program a teplotu 30 °C, ale také to záleží na dalším postupu, měl by se používat jemný prací prostředek bez bělidel a zjasňovačů bez použití aviváže. Ideální je prát v ochranném pytlíčku, hrozí totiž polámání vláken pokud se pračka přeplní a musí se ždímat na jemné otáčky, maximálně 600 otáček za minutu a nikdy nenechat tkaninu ležet dlouho v pračce – je tedy nutné oblečení z tencelu pověsit ihned po ukončení programu. Sušičce se vyhněte obloukem a žehlete na jemný stupeň. Abyste předešly všem těmto pravidlům, doporučujeme tencel prát raději v ruce a nechat uschnout na ramínku.
IMG_5428

BAMBUS

se řadí mezi jeden z nejudržitelnějších materiálů a to především díky velmi rychlému růstu a také skvělému kořenovému systému, díky kterému rostlina vždy po sklizni opět sama obrazí bez potřeby hnojiv a pesticidů. Úplety z něho jsou antialergenní, antibakteriální, antiseptické, velmi prodyšné a vhodné i pro citlivou pokožku. Bambus skvěle odolává bakteriím a má schopnost neutralizovat zápach a pot. Skvělá savá schopnost zajistí nasátí až čtyřikrát více vlhkosti než bavlna. Bambusový úplet má díky své struktuře také termoizolační schopnost, kdy v teplém počasí dokáže snížit tělesnou teplotu až o 3 stupně lépe než bavlna, což přináší příjemný chladivý pocit a přitom pohltí až 90% UV záření. Bambus dýchá, chladí i zahřívá a proto ho oceníte jak v létě tak i v zimě.

Jak o oblečení z bambusu pečovat:

Doporučujeme prát v pračce na teplotu max. 30 °C a raději nebělit. Oblečení je ideální nechat uschnout na ramínku, v případě potřeby žehlete na mírný stupeň z rubové strany, nesmí se chemicky čistit ani sušit v bubnové sušičce kvůli poškození přírodních vláken. Bělidlům se raději vyhněte obloukem.

IMG_4759

PUNTO DI ROMA

je látka z vysoce kvalitního úpletu, která se vyznačuje speciálním zpracováním vláken, které zabraňuje žmolkování látek, stálobarevností, odolností vůči oděru a příjemným omakem. Nemusíte se bát oblečení z této látky nosit stále dokola, bude stále vypadat jako nové. Oblečení, které je ušité z úpletu Punto di Roma je příjemným kouskem na omak, pružným, pohodlným při nošení. Látka navíc působí velice elegantním dojmem a jen tak se vám nepomačká. Máme vyzkoušeno, že mikina z Punto di Roma Vás zahřeje ikdyž na první pohled nevypadá nijak výrazně teple.

Jak o oblečení pečovat:

Oblečení doporučujeme prát v pračce na běžný program a teplotu max. 30 °C a ždímat na nižší otáčky. Oblečení je ideální nechat uschnout na ramínku a nebudete ho muset moc žehlit. V případě potřeby žehlete na mírný stupeň, chemicky neošetřujte a nesušte v sušičce. Nedoporučujeme používat bělidlo.

IMG_7977

MANŠESTR

Manšestr je útkový samet stříhaný kotoučovými noži po celé šířce zboží tak, že se ve směru osnovy vytvářejí proužky (žebra) z odstávajících konců nití.
Název je odvozen od anglického města Manchesteru, kde se podle některých historiků vyráběl koncem 18. století první stříhaný samet. V písemné formě se označení manšestr (Manchesterstoff) pro tento druh tkanin začalo používat ve 2. polovině 19. století. Z manšestru šijeme zimní sukně, které jsou hřejivé, moc se nemačkají a navíc jsou sametově jemné.

Jak o oblečení pečovat:

Oblečení z manšestru doporučujeme prát v pračce na běžný program, teplotu max. 30 °C a ždímat na nižší otáčky. Je ideální ho nechat uschnout na ramínku, nebudete ho pak muset moc žehlit. V případě potřeby žehlete na mírný stupeň, nijak chemicky neošetřujte, nepoužívejte bělidla a ani nesušte v sušičce.

IMG_4862-2

VLNA

Vybrali jsme 100% vlnu s certifikací Woolmark. Vlna přirozeně hřeje a tak nepotřebujete nosit pod kabáty mnoho vrstev. Na podzim by vám pod kabát mělo stačit tričko a mikina, do zimy vrstva naší merino košilky, tričko a teplý svetr a když velmi přituhuje, tak ještě jeden hrubší svetr. Kabáty z vlny jsou příjemně teplé, lze je nosit celý podzim, jaro a i v mírnější zimě. Certifikát Woolmark označuje, že se jedná o čistou střižní vlnu (ne recyklovanou), ze které je kabát hladší, hezčí, trvanlivější a tolik nechlupatí. Pro vlnu (i bavlnu) totiž platí: čím delší vlákno, tím lepší. Kvalitu také potvrzuje značka certifikátu Woolmark.

Jak o vlněný kabát pečovat:

Vlna odpuzuje vodu, takže kabát zvládne i mírný déšť. Zároveň pohlcuje pachy, ale pokud se vám bude zdát, že kabát trochu nepříjemně cítíte, stačí ho nechat vyvětrat. Vlna se krčí podstatně méně, než jiné materiály a díky přirozené elasticitě se sama vrací do původního tvaru. Když se vám kabát pokrčí, stačí ho zavěsit na ramínko a za pár hodin se vlastní vahou vyrovná. Další možnost je ho pomocí parní žehličky propařit. Špíny se zbavíte kartáčem na oblečení a mírných žmolků (které se při nošení vlny přirozeně objeví) použitím odžmolkovače. Nikdy nepoužívejte bělidla. Kabát nikdy neperte, mohli byste si ho nenávratně poškodit, po sezóně odneste kabát do čistírny a uložte v prodyšném obale k letnímu spánku.

MERINOa

MERINO VLNA

Merino vlna je 100% přírodní vlnu z ovčí srsti. Merino je prodyšné vlákno, které na sebe váže škodlivé látky a bakterie a omezuje jejich množení. Nepohlcuje tolik okolní pachy – můžete nosit i několik dní a pak vyvětrat. Merino úplety mají termoregulační schopnosti, vytvářejí na těle mikroklima, které zabraňuje rychlému průniku vnějšího klimatu k pokožce – ať již chladného v zimě (udržuje teplo) nebo horkého v létě (udržuje chlad). Odvádí pot od pokožky, protože povrch vlákna je hydrofobní. Barevná příze splňuje nejpřísnější ekologický standard. Neškrábe a nepíchá, neplstnatí, merino vlna je velice jemná.

  • jemný až hedvábný omak – nejjemnější typy Merino
  • termoregulační schopnost – vlněné textilní materiály vytvářejí na těle mikroklima, které zabraňuje rychlému průniku vnějšího klimatu k pokožce – ať již chladného v zimě (vlna udržuje teplo) nebo horkého v létě (vlna udržuje chlad);
  • odvod potu – povrch vlákna (šupinky) je hydrofobní a odvádí pot; ten se buď odpaří nebo se jeho páry, jsou-li zadržovány (například dalším vnějším oděvem), natáhnou dovnitř vlákna, které je naopak hydrofilní. Přitom má vlákno vlny schopnost absorbovat vlhkost až do objemu 1/3 své váhy . Klíčové přitom je, že díky svému hydrofobnímu povrchu i plně “nasáté” vlákno zůstává na omak suché a zároveň neztrácí nic ze své termoregulační schopnosti ;
  • prodyšnost – vlněný textilní materiál je i v husté struktuře dobře prodyšný (“dýchá”), a to i v případě, jsou-li vlákna “nasátá” vlhkostí. Tato vlastnost zároveň umožňuje vlhkosti ve vláknech rychle se odpařovat. Prodyšnost je daná nepravidelnou povrchovou strukturou vlněného vlákna, které je tvořené mikroskopickými šupinkami, jeho celkovým přirozeným zakroucením a v neposlední řadě také strukturou moderních vlněných úpletů;
  • antibakteriální schopnost – vlna je proteinové vlákno a takto na sebe váže mnohé škodlivé substance včetně řady virů a bakterií, přičemž omezuje jejich rozklad či množení. Velmi významným projevem této schopnosti vlněného vlákna je fakt, že vlněný oděv ani po několikanásobném užití nezapáchá. Popřípadě stačí vlněný oděv vyvětrat, čímž se případných pachů sám zbaví;
  • vlna je hypoalergenní – nejsou známy žádné alergické reakce na vlnu. Avšak, nelze tuto vlastnost zaměňovat s tím, že někteří lidé jsou tzv. “alergičtí” na vlnu co se jejího omaku týče. Výběrem vlny Merino extrafine nebo dokonce superfine (se 16 mikrometry) lze případnému “nepříjemnému” omaku snadno zabránit. Tyto druhy vlny mají omak velice jemný až hedvábný
  • vlna chrání před UV zářením – což mnohá syntetická vlákna nečiní vůbec či jen nedostatečně
  • elasticita – úplety z vlny jsou přirozeně elastické, žádné příměsi syntetických elastomerů v úpletu tak nejsou zapotřebí. Vlákno vlny lze natáhnout až o 30% a poté se samovolně vrátí do své původní formy
  • duté vlákno – ovčí vlna je přirozené duté vlákno

Jak o oblečení pečovat:

Oblečení perte v pračce na jemný program a teplotu max. 30 °C (na vyšší teplotu se vám může srazit), mírné mechanické působení, máchání i odstřeďování. Merino vlnu nebělte, žehlete na mírný stupeň, nečistěte chemicky a ani nesušte v sušičce. Nedoporučujeme ani nechávat schnout na topení, srazí se vám.

Certifikáty

11

Öko-Tex Standard 100 je mezinárodní testovací a certifikační systém pro textilie, vyráběné pouze ze zdravotně nezávadných materiálů. Byl vyvinut v roce 1992. Označení třídy I znamená, že oděvy jsou vhodné i pro malé děti (do věku tří let) a látka splňuje nepřísnější certifikaci.

Testování materiálů provádí 17 zkušebních ústavů, tvořících mezinárodní Öko-Tex asociaci, která má pobočky ve více než 40 zemích po celém světě. Zkušební kritéria a metody jsou standardizované na mezinárodní úrovni a látky jsou otestované na pH hodnotu, obsah formaldehydu, přítomnost pesticidů, extraktu, obsahu těžkých kovů, chlorované organické nosiče a konzervační látky, jako je pentachlorfenol a tetrachlorophenol. Testuje se také přítomnost alergizujících a potenciálně karcinogenních barviv. (zdroj: Wikipedia)

ocs

Organic content Standard 100 ověřuje přítomnost a množství organického původu materiálu od zdroje až po finální produkt. Toto ověřuje vždy třetí strana, která měří především to, jak byla látka utkána, barvena, předena, pletena nebo jak bylo na látku tisknuto. (zdroj: Control Union)

gots

The Global Organic Textile Standard (GOTS) je celosvětově uznávaný standard pro textilie vyrobené z organických vláken (ovčí vlna, bavlna). Definuje ekologická i sociální kritéria na velmi vysoké úrovni v celém dodavatelském řetězci (sklizeň surovin, ekologický a sociálně zodpovědný způsob zpracování, označování až po distribuci). Na dodržování standardů pravidelně dohlíží nezávislý kontrolní orgán. Certifikace GOTS může být udělena pouze textilním výrobkům obsahujícím minimálně 70 % organických vláken. Všechny použité chemické látky, jako např. barviva, musí splňovat určitá enviromentální a toxikologická kritéria.

Příklady klíčových kritérií při zpracování a výrobě organických vláken:

– všechny fáze výroby organických vláken musí být separovány od výroby klasických konvenčních vláken a musí být jasně identifikovány,
– zákaz používání: formaldehydu, toxických těžkých kovů, aromatických rozpouštědel, nano částic, GMO a enzymů GMO, azobarviv uvolňujících karcinogenní amino sloučeniny,
– k bělení povoleno pouze používání bělicích prostředků na bázi kyslíku (chlorovaná nejsou povolena),
– respektování sociálních zásad (ochrana před diskriminací, zákaz dětské práce, bezpečnost a čistota pracoviště, svoboda zaměstnání, životní mimnimum, přijatelná pracovní doba, atd…).

(zdroj: Biooo)